Treeniviikot 41 ja 42 – polven kuulostelua sauvakävellen.

Vaarojen maratonin jälkeen valloilla oli kaksi asiaa: polvikipu sekä väsymys. Lihaksistossa ei tuntunut ihmeitä, jalat olivat tuoreen tuntuiset polvikipua lukuunottamatta, mutta päälle hyökkäsi maanantaina kuusi päivää kestänyt hurja väsymys ja voimattomuus. Kevyillä lenkeillä tuli tuijoteltua kelloa viiden minuutin välein. Yhdelläkin sauvakävelylenkillä olo tuntui siltä, että olisin kävellyt jo ainakin tunnin – kellon mukaan tasan 17 minuuttia. Myös molemmat uinnit viikolla 41 olivat lähinnä kellumista ja satunnaista käsien heiluttelua, maanantaina itseasiassa lähdin jo kesken treenin eli 50minuutin jälkeen uinnin yrittämisen saunaan, kun hommasta ei yksinkertaisesti tullut mitään ja väsytti aivan mahdottomasti.

Nyt kaksi viikkoa Vaaroista olo on jo normaali ja polvikin alkaa vaikuttaa paremmalta. Muutama pieni ja lyhyt juoksukokeilukin on tullut jo tehtyä, eikä polvi ole niiden myötä ottanut ainakaan takapakkia ja ainakin sauvakävely/juoksu -setit onnistuvat jo kivuttomasti – myös treeniviikon päättänyt vajaa kolmituntinen kuningasidea sauvalenkkeillä Lempäälästä Tampereelle viemään kaverin lapset elokuviin. Hiihto(putki)kausi tuli avattua Jämillä lauantaina ja pakkaset saavat jo mielen hiihtoladuille. Kädet kyynärpäitä myöten ristissä toivon, että tänä vuonna ei tarvitsisi katsella tammikuussa mustaa maata ja vesisadetta. Jos viime talven kärvistely toistuu, saatan alkaa katsella ihan vakavissani työpaikkoja pohjoisesta.. Näin etelän lapsen mielessä ruoho todellakin on vihreämpää aidan toisella puolella ainakin joka talvi :)

Vaan tässä siis treenipäiväkirjaa:

Treeniviikko 41 (6-12.10.2014)

ma 6.10 (työt 10-18)

ap: Lihashuolto 30min

ip: Uinti 50min / 2,5km

Aquaplus -yhteistreenit Ylöjärvellä. Iso väsy ja saunaan kesken uinnin..

ti 7.10 (työt 8-16)

ip: Sauvakävely 1h30min / 10km, avgHR 114

Villen kanssa kevyt pk-lenkki Kaupissa. Polvi ihan ok, vaikka hölkkäiltiin alamäet alas.

ke 8.10 (työt 8.30-20)

LEPO / Lihashuolto 40min

to 9.10 (työt 8-16)

ip: Sauvakävely + loikat 1h30min / 9km, avgHR 127

Villen mukana Pyrinnön hiihtoporukan treeneissä. Polvi taas jo parempi, välillä vähän vihloi alamäkiä juostessa.

pe 10.10 (vp)

ap: Kuntosali 1h

ip: Rullahiihto P 1h30min / 22km, avgHR 142

Villen kanssa, joka liikenteessä vapaan rullilla ja minä perässä pertsan rullilla :)

la 11.10 (vp)

ap: Sauvakävely 1h5min / 7km, avgHR 110 + Uinti 1h / 2,6km

Kevyt pk-lenkki + Aquaplus yhteistreeniuinti. Vieläkin väsy Vaaroista, mutta uintikin jo sentään parempaa kuin maanantaina.

ip: Lihashuolto 30min

su 12.10 (työt 11-17)

ap: Kuntosali 1h

Yhteensä, vko 41 n.11h5min

(Sauvakävely/juoksu 4h5min, rullahiihto 1h30min, uinti 1h50min, kuntosali 2h, lihashuolto 1h40min)

* * * * * *

ma 13.10 (työt 8-15)

ip: Vesijuoksu 1h15min / 1.2km

Uintitreenien sijaan viereisellä radalla vesijuoksua koko päivän kestäneen päänsäryn vuoksi.

ti 14.10 (työt 10-18)

ap: Kuntosali 1h

ip: Porraskävely/juoksu 50min / 3km

Pispalan portaissa, polvi melko kipeän tuntuinen.

ke 15.10 (työt 11.30-20)

ap: Juoksu 30min / 6km, avgHR 162 + lihashuolto 20min

Eka juoksu Vaarojen jälkeen polvea kuulostellen. Polvi kivuton, olo loistava, sykkeet pilvissä :)

to 16.10 (työt 8-16)

ip: Sauvakävely/rinne 1h40min / 11km, avgHR 133

Villen kanssa.

pe 17.10 (työt 12-20)

ap: Kuntosali 1h

la 18.10 (vp)

ap: Juoksu 15min / 3km, avgHR 147 + Lihashuolto 15min

Kevyt aamulenkki ja herättely.

ip: Hiihto V 1h30min / 22,5km, avgHR 144

Kauden eka hiihto Jämin putkessa Villen kanssa. Perushiihtelyä ja tekniikan ihmettelyä, muutamia kierroksia ilman sauvoja. Hieno fiilis hiihtää oikeilla suksilla taas pitkästä aikaa. Ja ehkä luulen vaan, mutta tuntuisi siltä, että tälläkin vähäisellä rullahiihdolla on ollut positiivisia vaikutuksia hiihtämiseen – ainakin narukäsiin :)

su 19.10 (vp)

ap: Sauvakävely/juoksu 2h50min / 22,5km, avgHR 130

Vapaapäivän älynväläys: sauvakävellen Lempäälästä Tampereelle kaatosateessa – oikeasti paljon hauskempaa kuin miltä saattaa kuulostaa :)

ip: Lihashuolto 30min

Yhteensä, vko 42 n.11h55min

(Sauvakävely/juoksu 6h5min, hiihto 1h30min, kuntosali 2h, vesijuoksu 1h15min, lihashuolto 1h5min)

Avainsanat: , , , , , ,

Terhi Martikainen

Terhi Martikainen

Kirjoittaja on triathlonisti, moninkertainen pyöräilyn SM-mitalisti ja urheilukaupan ammattilainen.

Kommentit (0)

Kaikkien kommenttien tarkastus on käytössä. Ethän siis lähetä kommenttiasi useampaan kertaan, kiitos.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *